Zespół bólowy kręgosłupa lędźwiowego (dyskopatia lędźwiowa, rwa kulszowa)

„Ból krzyża” czyli ból zlokalizowany w dolnej części kręgosłupa jest bardzo częstym problemem zdrowotnym. Brak aktywności fizycznej, przewlekły stres, nadwaga oraz przeciążanie kręgosłupa które towarzyszą współczesnemu człowiekowi sprawiają że „bóle krzyża” zaliczamy do chorób cywilizacyjnych. Oprócz wymienionych czynników środowiska drugą przyczyną powodującą „bóle krzyża” są naturalne procesy degeneracyjne w obrębie krążków międzykręgowych (dysków-stąd nazwa dyskopatia) które osłabiają odporność kręgosłupa i zmniejszają jego wytrzymałość. „Ból krzyża” może sprawiać trudności diagnostyczne i lecznicze. W każdym przypadku konieczne jest przede wszystkim dokładne badanie fizykalne prowadzone przez doświadczonego lekarza lub terapeutę (oglądanie, obmacywanie, określenie ruchomości kręgosłupa i poszczególnych segmentów oraz określenie napięcia mięśni, badanie neurologiczne). Nie mniej ważny jest wywiad co do odczuwanych objawów. Badania obrazowe takie jak zdjęcie radiologiczne lub tomografia komputerowa czy MRI bywają zalecane dopiero w drugim etapie. Warto wiedzieć że w wielu przypadkach badania radiologiczne nie wykazują nieprawidłowości pomimo bardzo intensywnych objawów odczuwanych przez chorego. Metod leczenia „bólu krzyża” jest wiele i muszą one być dostosowane do przebiegu schorzenia. Tylko nieliczni pacjenci wymagają leczenia zabiegowego (operacji metodą otwartą lub nukleotomii endoskopowych). Najczęściej leczenie operacyjne okazuje się potrzebne u osób młodych u których na skutek przeciążenia kręgosłupa doszło do uszkodzenia krążka międzykręgowego oraz objawów ucisku na korzenie rdzeniowe. W pozostałych przypadkach pomaga leczenie zachowawcze którego podstawą jest w tym przypadku fizjoterapia (ćwiczenia lecznicze, terapia manualna, fizykoterapia, zlecenia co do czynności ruchowych dnia codziennego).


Zalecane zabiegi

Zabieg Opis Cena
Galwanizacja

Jest zabiegiem elektroleczniczym, w którym wykorzystuje się prąd stały. Działanie lecznicze galwanizacji związane jest z różnym sposobem ułożenia elektrod. W zależności od zastosowanych metod zabieg ten powoduje zmniejszenie pobudliwości nerwów, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.

25,00 zł
Masaż ręczny wybranego odcinka kręgosłupa - 20 min. 80,00 zł
Jonoforeza z lekiem

Jest to aplikowanie przez skórę za pomocą prądu stałego (galwanizacji) wskazanego leku w postaci roztworu wodnego, żelu bądź maści. Zastosowanie tej metody leczenia ułatwia wchłanianie leku w chorobowo zmienioną tkankę. W zabiegu stosowane są najczęściej leki o działaniu: przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwreumatycznym, rozszerzającym naczynia krwionośne, rozmiękczającym tkankę bliznowatą.

25,00 zł
Prądy Diadynamiczne (DD)

Mają działanie: przeciwbólowe, przekrwienie (rozszerzenie naczyń), zmniejszające napięcie mięśniowe. Zabiegi z użyciem prądów diadynamicznych mają zastosowanie przy: nerwobólach, chorobach zwyrodnieniowych stawów, zanikach mięśniowych, odgrywają istotną rolę w leczeniu obrzęków pourazowych oraz zaburzeń ukrwienia obwodowego.

25,00 zł
Prądy Interferencyjne (Interdynamik)

W zależności od wybranych parametrów można uzyskać efekt przeciwbólowy, zwiększający przekrwienie i odżywienie tkanek lub rozluźniający, a także różne ich kombinacje. Zabieg stosowany w leczeniu: zmian zwyrodnieniowych stawów kończyn, zespołów bólowych kręgosłupa, zaników mięsni w wyniku bezczynności, stanów pourazowych i pooperacyjnych mięśni, reumatyzmu tkanek miękkich, nerwobólów.

25,00 zł
TENS

Prądy silnie działające przeciwbólowo. Działanie przeciwbólowe oparte jest na wygaszaniu bólu przez stymulację nerwów. Zabieg stosowany w leczeniu: zespołów bólowych mięśni, zespołów bólowych kręgosłupa i stawów, nerwobólów.

25,00 zł
Ultradźwięki (UD)

Poprzez zwiększenie ukrwienia i działanie mechaniczne fali ultradźwiękowej (mikromasaż) obserwuje się korzystny efekt przy leczeniu wielu stanów chorobowych. Zabieg ten stosowany jest najczęściej w leczeniu: przewlekłej choroby reumatycznej stawów, artroz, zgrubień okostnej (ostroga piętowa, osteofity), przewlekłych stanów zapalnych mięśni, torebek stawowych, w zespołach bólowych kręgosłupa. Często do zabiegu ultradźwięków stosowane są różnego rodzaju maści przeciwbólowe lub przeciwzapalne, wtedy mamy do czynienia z zabiegiem fonoforezy.

25,00 zł
Pole Magnetyczne (Magnetoterapia)

Zabieg ten jest bardzo często wykorzystywany w fizykoterapii. Pole magnetyczne przenika równomiernie przez wszystkie tkanki ciała ludzkiego, dlatego zabiegi mogą być wykonywane poprzez ubranie, gips czy też bandaże. Zabieg ten stosuje się m.in.: po świeżych złamaniach (przyspiesza formowanie kostniny), w osteoporozie (korzystne działanie na tkankę kostną i łączną), w leczeniu różnych form bólu (nerwobóle, bóle fantomowe, bóle głowy, migreny), w chorobach zwyrodnieniowych stawów oraz kręgosłupa, w różnego rodzaju urazach (skręceniach, zwichnięciach, stłuczeniach).

25,00 zł
Krioterapia ciekłym azotem

Polega na obniżeniu temperatury tkanek za pomocą oparów ciekłego azotu. Krioterapia działa głównie przeciwbólowo i przekrwiennie. Pod wpływem działania niskich temp. naczynia krwionośne powierzchowne zmniejszają swoją średnicę, jednocześnie rozszerzają się naczynia głębiej położone. Dzięki temu mechanizmowi uzyskujemy przekrwienie struktur głęboko ułożonych. W krioterapii możemy wyróżnić szereg następujących wskazań: stany po urazach i przeciążeniach, ostre zapalenia tkanek, obrzęki po urazach, reumatoidalne zapalenia stawów, stany bólowe, nerwobóle nerwów obwodowych, zespoły bólowe rwy kulszowej i ramiennej, przeciążeniowe odczyny zapalne stawów, łuszczycowe zapalenie stawów.

30,00 zł
Wizyta lekarska jest konieczna przed rozpoczęciem zabiegów.